ŻYCIORYS

Jego Wariacje symfoniczne
to orgia pomysłowej
instrumentacji.
- Alex Ross, "The New Yorker" (03/2014)
[Stabat Mater Ignacego Zalewskiego] stanowi interesujący
i ważny dodatek do współczesnego repertuaru pasyjnego.

 

       - Jakub Strużyński, "Ruch Muzyczny" (4/2018)

Jest to humor pierwszej klasy, nienarzucający się, wymagający skorzystania z wyobraźni.
Tak właśnie można opisać relację, jaką Zalewski potrafi nawiązać
z odbiorcą. Uczestniczenie w jego utworach to rodzaj gry, wieloznacznej, wciągającej, intrygującej.

 

                     - Agnieszka Olek, "Presto" (30.05.2014)

Twórczość Pana Ignacego Zalewskiego (...) to twórczość poszukiwawcza, odważna, pełna energii i bogatej wyobraźni. To ciekawe uzupełnienie ogniw współczesnej muzyki polskiej,
jak i światowej.

- prof. Aleksander Lasoń
(fragment recenzji pracy doktorskiej
Ignacego Zalewskiego)
Program ambitny: na początek prawykonanie utworu zaledwie 24-letniego Ignacego Zalewskiego (kawał dzieła, trochę ponad kwadrans, bardzo sprawne operowanie wielką orkiestrą; styl trochę eklektyczny, ale zdecydowanie autor ma coś do powiedzenia).

- Dorota Szwarcman
(szwarcman.blog.polityka.pl)

Ignacy Zalewski, ur. 21.09.1990, kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, teatralnej i radiowej, dyrygent. Doktor habilitowany sztuki muzycznej (2020). Kierownik artystyczny Chopin University Modern Ensemble. 
W kadencji 2020-2024 pełni funkcję Dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki UMFC.

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2009-2014). W latach 2014-2015 pobierał indywidualne lekcje u prof. Krzysztofa Pendereckiego. 
Uczestniczył również w licznych warsztatach (prowadzonych przez
prof. Wolfganga Rihma, prof. Lowella Liebermanna czy prof. Vladimira Scolnica).

Ignacy Zalewski jest laureatem dwudziestu nagród, w tym I Nagrody na Konkursie T. Bairda (2010), I Nagrody na Konkursie Multiculturality doesn't work? (2014) III Nagrody i Nagrody Specjalnej na I Konkursie Kompozytorskim ARBORETUM im. K. Pendereckiego (2012), II Nagrody na VII Konkursie im. K. Szymanowskiego (2012), Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie na operę "12 minut dla Moniuszki" (2020) czy Nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012).

Autor kilkunastu utworów symfonicznych, wykonywanych przez m. in. Trondheim Symphony Orchestra, Orkiestrę Radia i Telewizjii Słowenii, Polską Orkiestrę Radiową, Orkiestrę Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, Orkiestrę Filharmonii Lwowskiej oraz szereg polskich orkiestr filharmonicznych pod batutą dyrygentów takich jak Jacek Kaspszyk, Paweł Przytocki, Marzena Diakun, Wojciech Michniewski, Janusz Przybylski, Szymon Bywalec, Jessica Cottis, Jakub Chrenowicz, Jacek Rogala, Dawid Runtz, Piotr Sułkowski, Tadeusz Wicherek, Kamil Parcheta, Przemysław Fiugajski. Jego utwory kameralne i solowe mają w repertuarze wybitni muzycy: Klaudiusz Baran, Marek Bracha, Paweł Gusnar, Thomas Piercy, Agata Szymczewska, Leszek Lorent, Lech Bałaban.

Jego kompozycje zostały zarejestrowane na 14 płytach CD, w tym dwóch monograficznych.

Pisał na zamówienie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, festiwalu "KODY", festiwalu "Warszawskie Spotkania Muzyczne", Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Opery na Zamku
w Szczecinie, Związku Kompozytorów Polskich, Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", TVP Kultura i wielu innych osób i instytucji. 

Ignacy Zalewski jest autorem wielu ścieżek dźwiękowych do spektakli telewizyjnych, teatralnych i słuchowisk radiowych. Na tym polu współpracował m.in. z Teatrem Telewizji, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Miejskim
w Gliwicach, Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku, Teatrem Mazowieckim w Warszawie, Państwowym Teatrem "Tęcza" w Słupsku, Teatrem im. Dormana
w Będzinie.  Dwukrotnie nagrodzony na Festiwalu Teatru Radia i Telewizji
w Sopocie (nagroda za najlepszą muzykę, 2015, oraz wyróżnienie honorowe w kategorii muzyka do słuchowiska radiowego, 2019). Ignacy Zalewski jest także autorem oprawy muzycznej kanału TVP Kultura (emitowanej w latach 2018-2020), zamówionej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz oprawy muzycznej koncertu muzyki alternatywnej na KFPP w Opolu (2018-2019).

Ważną gałęzią działalności Ignacego Zalewskiego jest popularyzacja muzyki poważnej. Od 2018 roku za pośrednictwem autorskiej audycji "Nie tylko Chopin" w Polskim Radiu RDC. Prowadzi także wykłady popularyzatorskiej dla bardzo różnorodnej publiczności (m. in. na Festiwalu Nauki w Warszawie, w Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku, w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie, dla portalu wszechnica.org).

Do zainteresowań Ignacego Zalewskiego należy problematyka Europy Środkowo-Wschodniej, gry wideo i zapomniana muzyka.

Mieszka i tworzy w Warszawie.